top of page
חיפוש
  • RampUp Team

מה כל מנהל/ת ומחלקות משאבי אנוש צריכים לדעת - הכל זה עובדים

עודכן: 12 בנוב׳ 2019


משאבי אנוש

סטרטאפים, בסופו של דבר, הם תולדה של דבר אחד ויחיד – עובדים.

חברות בכלל וסטרטאפים בפרט, לא הופכים למוצלחים בגלל הרעיון הכי טוב, גם לא כי התחום בוא הן עוסקים הוא הכי נכון, ולא כי העומד בראשם, מנהל מוצלח, הוא היזם והמנכ״ל הכי מבריק בעולם, שיש לו את הרעיון הכי גאוני.

יזם גאון, מנהל, שהצליח, עם רעיון מצוין, אפילו בשוק צומח, אינו יכול לבנות חברה מוצלחת, בלי שהצליח לבנות סביבו צוות מדהים של אנשים, שחלקו איתו את החזון, וחלקו איתו את הנטל. אי אפשר לבנות חברה לבד. הכל זה סביב אנשים – הכל זה ההון האנושי – הכל זה משאבי אנוש (HR). לא הרעיון, לא הפטנטים, ולא השוק.

מכיוון שבסטרטאפים המהירות זה העיקר, וצריכים לנצח חברות שכמעט אין סיכוי לנצח אותם, הרי שאתה או את, מנהל או מנכ"לית, חייבים את אותו עובד מצוין, את הטאלנטים הכי טובים שאתם יכולים להביא.


עובדים


דרושים כוכבים – מה זה אומר

כשאתה, המנהל או מנהלת מחלקת משאבי האנוש, שלכם, מחפשים לאייש משרות, חפשו את המועמדים שהם הכוכבים. האנשים שלהם יש תמיד ברק בעיניים, אלו שאוהבים את מה שהם עושים, אלו שתמיד עומדים בהתחייבויות שלהם, ואם הם לא עומדים, הם אלו שיבואו בעצמם, ויגידו לכם, שהם לא עמדו בהתחייבות.

חפשו את אותו עובד שתמיד יעשה יותר, תמיד יהיו כאלו שצריכים לעשות יותר. גלו את אלה שלוקחים על עצמם יותר, את אלה שהעובדים שלהם אוהבים לעבוד בשבילם, את אלה שכשהם נכנסים לחדר אתם מקבלים תחושה שיש סיכוי לנצח איתם. וכשאתם מוצא אותה או אותו, תמצאו את הדרך לשמור עליהם.


עשה ואל תעשה - HR

אסור בתכלית האיסור בסטרטאפ לגייס אנשים שהם לא הכי, אבל הכי איכותיים.

נכון שזו אמירה ברורה לחלוטין. אבל מחקרים מראים, כי אנשים בינוניים יגייסו תחתם אנשים חלשים מהם, זהו הטבע האנושי, ואילו אנשים מאד חזקים יגייסו תחתם עובד מאד חזק, או אף חזק מהם.

זה אומר שאם דרושים עובדים בסטרטאפ שלכם, והבאתם לאחד התחומים בחברה, מישהו בינוני, אתם גוזרים על עצמכם שכל העץ וכל הפירמידה הארגונית, ממכם ומטה, ילך וייחלש יותר ויותר.

אז לא מתפשרים, לא מביאים עובדים בינוניים, מביאים עובדים חזקים, ודורשים את המועמדים הכי טובים. תעבדו בלגייס עובדים, ותגייסו את האנשים הכי טובים – את הכוכבים.

מכפיל הכח היחיד שיש למנהל בחברה בכלל ובסטרטאפ בפרט הינו המשאב האנושי. אם לא תתפנו להביא את האנשים החזקים, לעולם לא יהיה לכם מכפיל כח. אתה או את תישארו עם היכולות המופלאות שלכם לבד, ולא תגיעו הלאה.


איך להביא את הכוכב הבא

כדי למצוא את הכוכבים לארגון שלך אתה או את צריכים לבנות חזון, לדבר את השפה של החזון, אתם צריכים לחפש את המועמדים הנהדרים שהחזון הזה מדבר אליהם, אתם צריכים לחפש את אותו עובד או עובדת שיהיו חכמים ממכם, בתחום בו הם עוסקים, ואתם צריכים לקחת את יועצי ה- HR, שיש להם ניסיון וידע, כדי שיעזרו לכם לאבחן את היכולות המקצועיות של המועמד ולבחור את הכוכבים שאתם צריכים.

יתר על כן, תבלו עם המועמד מספיק זמן כדי לבחון את יחסי האנוש שלו ואת ההתאמה האנושית והבינאישית לארגון. תנו למנהלים אחרים בארגון לראיין את המועמד, גם אם לא יהיה כפוף אליהם, ופשוט מצאו את האנשים שהלב שלהם במקום הנכון וה- DNA שלהם מתאים לחברה. בסוף תהיו נדיבים גם בשכר, בהטבות ובאופציות, דבר שיביא לכם את השותפים לדרך.


משאבי אנוש


דרושים - תמיד תעדיפו גישה על יכולות

גישה, אופי ו-DNA אי אפשר לשנות. לכתוב קוד אפשר ללמד כל אחד. לכן כשאתם מתלבטים על עובדים עם יכולות דומות, אפילו אם יש מישהו שיכולותיו מעט נחותות אבל האופי שלו וה-DNA שלו נכונים, ואתם מזהים כי הוא בעל יכולות למידה, תמיד תעדיפו אותו לחברה שלכם.

עובד עם הגישה הלא נכונה, בסוף יעזוב. בדרך הוא יחרב את התרבות של החברה, הוא יגרום נזקים מנטליים לצוות ולעובדים האחרים, וכאשר יעזוב תישארו עם אותה בעיה וחוסר בארגון.

אז תקפידו, כאשר אתם מחפשים את העובד הבא, אל תירשמו רק את רשימת הדרישות למשרה, אלא תתרכזו באופי של העובד, מה הגישה שלו? האם הוא שחקן קבוצתי? האם הוא כזה שילחם יחד איתכם? האם הוא כזה שכשיכנס למשרד כולם ישמחו שהוא חלק מהם ואפשר לסמוך עליו.


לא להתפשר לא להתפשר לא להתפשר

בגיוס כח האדם לא מתפשרים. זהו המקום היחיד שאפשר להיות בו איטיים אך להשקיע מאמץ. אפשר להוציא תוכנה עם באגים, לא קורה שום דבר ואפשר לתקן, אפשר לזוז מהר ולעשות שינויים בשיווק, בתפעול, בגרסאות התוכנה, אבל גיוס כח אדם לא נכון, גורר טעויות ונזק בלתי הפיך לחברה.

מנכ״ל בסטרטאפ צריך לעסוק 30% עד 40% מהזמן שלו בכוח אדם. אכן מספר מטורף. אבל אם בסטרטאפ כמו בסטרטאפ עובדים 24 שעות ביממה, 70% מהזמן הנותר, מספיק להרבה דברים אחרים. גיוס כח אדם ומשאבי אנוש הינו המקום היחיד שסטרטאפ יכול להיות איטי, ובתנאי שהוא משקיע בזה את הזמן הנדרש.

תבנו תהליך גיוס מועמדים נכון, תשקיעו זמן בחיפוש הכוכב הבא שלכם, אל תתפשרו על יחסי אנוש, תקפידו שהעובד הבא יבין וירצה להיות חלק מהחזון שלכם, ותהיו מספיק חזקים כדי להביא עובד טוב ממכם.


בהצלחה בגיוס הבא.


הכותבים הינם בעלים של חברת RampUp, המתמחה בניהול משאבי אנוש בארגונים

וב- Executive Search (חיפוש אקטיבי של מועמדים פאסיביים).


המאמר נכתב חלקו בלשון זכר וחלקו בלשון נקבה אך מיועד לשני המינים, ללא הפלייה או העדפה.

66 צפיות0 תגובות
bottom of page